• تهران مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم و تحقیقات واحد 48 و 49 و ساختمان هرباریوم
  • aminjafari18@gmail.com

ضرورت نوشتن بیزینس پلن

ضرورت شناخت رقبا نوشتن بیزنس پلن

-شناخت رقبا و پایدار ماندن

ما در هر کسب‌وکاری دست بگذاریم، رقیب‎‌هایی جلوی راهمان قرار می‌گیرند که نادیده گرفتن آن‌ها نوعی خودکشی محسوب می‌شود، که می‌تواند باعث شکست خوردن کسب‌وکار شما شود؛ شما ملزم هستید با طراحی بیزینس‌پلن اصولی و دقیق، رقباي مستقیم و غیر مستقیم خود از جمله محصولات یا خدمات جایگزین را در نظر داشته باشید.

بوم‌مدل کسب‌وکار چیست؟

بوم مدل کسب‌وکار به زبان ساده همان نقشه‌ راه درآمدزایی شما می‌باشد، بدیهی است که اگر با چشمانی بسته وارد مسیری پر پیچ‌وخم شوید احتمال آسیب رساندن به خود و کسب‌کارتان بسیار زیاد می‌شود.

این بوم در یک چیدمان اساسی و اصولی به شما می‌گوید که الان باید برای چه محصول و یا خدماتی بازاریابی کنید، و در این مسیر چه هزینه‌هایی باید انجام دهید، درآمد شما از چه راهی است و همینطور بازار هدف شما چه کسانی هستند.

image

انواع مدل های کسب و کار

Manufacturer-1

در این مدل از کسب‌وکار از مواد خام، محصول تولید می‌شود و بی‌واسطه یا با واسطه به دست مشتری می‌رسد.

Distributor-2 

در این نوع فرد به صورت واسطه عمل می‌کند، بدین صورت که توزیع کننده کالا یا محصول را از تولید کننده خریداری کرده و در سطح عمده و خرده توزیع می‌کند.

Advertisement-3

با پیشرفت صنعت دیجیتال و افزایش تقاضا برای خدمات دیجیتال، مدل های تجاری تبلیغاتی در حال پیشرفت هستند؛ در این روش اطلاعات به صورت رایگان بارگذاری می‌شود و تبلیغات توسط حامیان مالی و اسپانسر ها پرداخت می‌شود. که بیشتر مورد توجه تولید ننده محتوا در یوتیوب،آپارات و … می‌باشد.

Online Marketplace-4

در این مدل کسب‌وکار که به تازگی مورد توجه مخاطب‌ها قرار گرفته است؛ بازارهای آنلاین، فروشندگان مختلف را در یک پلتفرم جمع می‌کنند و با جلب اعتماد مشتریان با فاکتورهایی مانند تحویل رایگان، و یا بر مدت زمان ارسال و… سعی بر فروش محصول با قیمت‌های رقابتی دارند. و از هر فروش انجام شده بر روی سکوی خود کمیسیون می‌گیرند. مثال:آمازون

Freemium-5

در این مدل، صاحبان کسب‌وکار خدمات خود را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهند و اگر کسی مایل به دریافات خدمات بیشتر بود باید به ازای آن پول پرداخت کند و یا همان اکانت پریمیوم بخرد. مثال:یوتیوب

High touch-6

‎شرکت‌هایی که با این مدل تجاری کار می‌کنند باید اعتماد و اعتبار خود را  در میان مشتریان تا حد زیادی بالا ببرد به علت اینکه درآمد کلی کسب‌وکار شما وابسته به جلب اعتماد مشتریان می‌باشد؛ در این مدل رابطه میان فروشنده و مشتری زیاد است.

Low touch-7

این مدل کاملا برعکس مدل قبلی می‌باشد، و در این سبک کمترین مداخله انسانی در فروش یک محصول یا خدمات صورت می‌گیرد. این شرکت‌ها برای بهبود تجربه مشتری در همان زمان، بر بهبود فناوری تمرکز می‌کنند.

Retailer-8

بعد از خرید عمده محصولات، شرکت به طور مستقیم آن را در معرض دید عموم قرار می‌دهد. مثال: دیجی‌کالا

Network  Marketing -9

بازاریابی شبکه‌ای، شامل یک شبکه ساختاری هرمی از افرادی است که محصولات یک شرکت را می‌فروشند؛ در این نوع بیزینس مدل بر اساس کمیسیون اجرا می‌شود که فروشندگان برای فروش هنگام پاداش دریافت می‌کنند. مثال:توییتر

Blockchain-10

در این بیزینس مدل با ایجاد ارزش برای کاربر ارائه اطلاعات به جذب مخاطب و سود می‌پردازند.